Devletin Gezi korkusu

images

Devletin Gezi korkusu

 

Haziran ateşiyle kavrulan yapraklarının Eylül ayında sararıp yere düşerken görmekten korkuyorlar. Başbakanın her konuşmasında haziran ayaklanmasını dile getirmesi bununla da birlikte Eylül ayinin çok çetrefilli geçeceğini dile vurmasından bellidir korkuları. Haziran ayini Temmuzla kovalamışken önümüze yeni bir ay ile yeni direnişler yol gösterdi. Bunun en güzel kanıtlarından biri de Taksim'den sonra ODTÜ olmasıdır. Öç alma hırsına başvuran Tayyipgiller ODTÜ' yüde hedef göstermiştir.

 

 

Üniversitelerin açılmasıyla birlikte birçok eylemlik ve giriş çıkışlara yasak getirilmesi de korkudandır. Başbakanın her konuşmasında `gezi`ye takılması, her seferinde bu korku duvarını yıkamaması pek de alışmadığımız bir durum değil. Ağızlarında saçtıkları köpüklerle savcıları, hâkimleri tehdit eden tavırlarıyla bugün gezi parkı tutsaklarının 17 yıl ile yargılanması şaşırtmadı da. Gezi parkı eylemlere katılıp daha sonra örgüt adına suç islemek adi altında tutuklanan insanları hapishaneler de sindirmeye çalışan devletin aslında ne kadar da korkak olduğunu bir kez daha gördük. Hapishanelerde güya güvenlik sebepleriyle takılan kameralar, Elif Kaya’nın hapishane girişinde 'özel' eğitilmiş gardiyanları tarafından tacize uğraması sindirme politikalarından diğerleridir. Sokakta eylemde yapamadıklarının sanki hapishanelerinde yapabileceklerini sananlar yeniden yenilgiye uğramıştır. Taksim ayaklanmasının bize öğrettiği çok şeyin olduğunun bile farkında değiller. Bizler yıllardır yan yana gelemiyorken bugün Taksim ve ODTU de omuz omuza barikatlardaydık. Bulduğumuz her şeyi barikatta mevzilemeyi çok da iyi bildik...

 

Özel yetkili cumhuriyet savcısı Zafer Kilinc'ın hazırladığı 40 sayfalık gülünç iddianamenin aslında ne kadar da korktuklarının diğer göstergesi. Savcının iddiasına göre güya gezi parkı eylemlerine katıldıkları gerekçesiyle tutuklanan halkın, evinde oturan insanları korkuttuğunu yazmış bununla birlikte yanlarında eyleme katılanları kışkırtmıştır. Sormak gerekmez mi yıllarca bu halkı korkutup sindirmeye çalışan siz, adiniz gibi özel yetkililer değil miydiniz? Yanlarında eyleme katılan kişileri kışkırtmak? 40 sayfalık bu asparagas operasyonla tutsak bırakılan arkadaşlarımız ne kadar da korkunçmuş ki CNN, BBC, THE EKONOMIST, EL CEZIRE, REUTERS gibi uluslararası basın kuruluşlarını dize getirip zor kullanılarak haberleri abartarak yayınlatmışız. Bizler gerçekleri biliyoruz. Bizler Ethem'in, Abdullah’ın, Mehmet'in, Ali'nin, Medeni'nin ve son olarak da Ahmet’in yoldaşları olarak sizleri nasil sindirdiğimizi, korkup kaçırdığımızı çok iyi biliyoruz.

 

‘Güvenlik’ sebebiyle üniversitelere giren 6 kişinin katili olan polisi üniversitelerimizden çıkarmak için bu korku duvarlarını büyütelim. 

 

Ankara'dan bir YDG'li

 YDG son sayılar-Arşiv

ydg 9 

Gezi okul