Faşizme İnat, Kardeşimsin Hrant!

hrant ist8 yıl önce Agos gazetesi genel yayın yönetmeni Hrant Dink, Ogün Samast tarafından gazetesi önünde uğradığı silahlı saldırı sonucunda öldürüldü. Tetikçi Ogün Samast ise cinayetten sonra memleketine kaçmaya çalışırken yakalandı.

Samast yakalandıktan sonra devletin kolluk kuvvetleri tarafından bir "kahraman" edasıyla karşılanmış, Türk bayrağının önünde fotoğraf çekilmekten sakınılmamıştır. Ogün Samast ile beraber fotoğraf çektiren polisler önce göstermelik bir şekilde yargılandı, daha sonra hızlı bir şekilde Emniyet Müdür Yardımcılığına kadar yükseltildi. Fotoğraf çekilen polislere verilen terfi yetmemiş gibi, bir de katil Ogün Samast "çocuk" olduğu gerekçesi ile çocuk mahkemelerinde sözde yargılanmıştır. 12-13 yaşında ki çocukları katletmekten, hapishanelerde tacize tecavüze uğramasına sebep olmaktan çekinmeyen devlet, söz konusu ölen bir Ermeni gazeteci olunca, katilini çocuk mahkemelerinde yargılamaktan geri durmamıştır.

Tarihi katliamlarla dolu olan TC devletinin Ermeni halkına yaptığı zulüm Hrant ile başlamadı. 1915'te kendi tekçi-faşist ulus devlet yapısını oluşturmak için milyonlarca Ermeni'yi vahşice soykırıma maruz bırakan T.C. devleti, bununla da yetinmemiş Rum, Süryani, Keldani ve Kürt halkını da vahşi katliamlardan geçirmiştir. Harcını bu katliamlarla yoğuran devlet kuruluşundan sonrada 6-7 Eylül vb. katliamlarla azınlık milliyet ve inançlardan olan halklara olan kinini göstermiştir.

Hrant'ın katledilmesinden sonra yapılan yürüyüşte binlerce insan Hrant'ı unutmadıklarını gösterdi. Sokaklara dökülen binlerce insan “Buradayız Ahparig”, “Hepimiz Hrantız, hepimiz Ermeni’yiz” diyerek faşizme karşı başta Hrant olmak üzere bütün Ermeni halkının yanında olduklarını gösterdi. Lakin halkın bu tepkisi, başta MHP olmak üzere sivil faşistlerin saldırısına maruz kalmış, geçen yıl yapılan anma sırasında bir polisin Ogün Samastın cinayet günü taktığı beyaz bereden takması ile doruk noktasına ulaşmıştır. Ne sivil faşistlerin bu saldırıları işe yaramış, ne de kolluk kuvvetlerinin bu tacizleri her yıl 19 Ocakta Hrantın anmasına engel olabilmiştir.

Bizler de Yeni Demokrat Gençlik olarak 19 Ocak’ta Hrant’ı unutmadığımızı, katillerden hesap soracağımızı haykırmak için sokaklarda olacağız.

Faşizme İnat Kardeşimsin Hrant!

İstanbul'dan Bir YDG'liYDG son sayılar-Arşiv

ydg 9 

Gezi okul