Umut Yayımcılıktan Taksim Gezi Kitabı

Gezi ruhunu yaşatmak için; Ruhun gezintisini hızlandırmak için bir kitap

Taksim Meydan Okuması: İsyan Edin, Birleşin, Örgüt-Lenin

"... Görülmüştür ki devletin parça parça gerçekleşen müdahaleleri de kolay olmamış, çeşitli bahanelerle çeşitli bahanelerle şartların elverişli hale gelmesine göre hareket edilmiştir. Hiçbir devlet bırakın böylesine bir işgali sıradan bir sokak köşesinin dahi birisi ya da birileri tarafından izinsiz kullanımına izin vermez.

 

Eğer öyle olsaydı, hiç kimsenin şüphesi olmasın ki direnişe çok daha erken müdahale ederlerdi. “barışçıl davrandık”,”iyi niyetle hareket ettik” demelerine bakılmamalıdır. Açık gerçek odur ki, bu süre zarfında hiçbir hamle yapamayanlar, halkın gücüne teslim olmuşlardır." (Kitaptan/ sayfa 10)

Yarattığı politik atmosfer ile 7’den 70’e tüm kesimleri ayağa kaldıran Taksim Ayaklanması  tarihsel açıdan önemli bir pozisyon elde etti. Taşıdığı güç ile birlikte içeriğindeki deneyimlerle şimdiden tarihe derin bir iz bıraktı. Üzerinden yıllar da geçsede hafızalardan silinmeyecek olan Taksim ayaklanmasının en önemli özelliklerinden biri kitleselliğidir. Bu kitlesellik içinde toplumun çeştli renk ve katmanlarını, sstemin saldrılarına hedef olanları görmek mümkündür.

Umut Yayımcılık tarafından basıma hazırlanan Taksim Meydan Okuması: İsyan Edin, Birleşin, Örgüt-Lenin isimli kitap isyanın, ayaklanmanın her bileşenine büyütecini tutup onu analiz ediyor ve geleceğe dair sonuçlar çıkarıyor. Ayaklanmanın nasıl algılanması gerektiği, onu oluşturan çelişkilerin değerlendirilmesi, gençliğin pozisyonu, işçi sınıfının görevi, kadınların yeri, taraftar grupları ve anti-kapitalist Müslümanların rolü, Kürt Ulusal sorunu, forumlar; Paris Komününe atıfla “Taksim Komünü” söylemi, Kemalizm, Örgütlenme ve Örgütlülüğe olan ihtiyaç, Taksim Dayanışma’sının değerlendirilmesi vb. bir dizi başlıkla isyanı derinlemesine inceliyor.

Abdullah, Mehmet, Ethem, Medeni ve Ali İsmail'e armağan edilen kitap sürecin sınıfsal analizini yapması açısından oldukça önemli bir eser niteliğindedir.

Umut Yayımcılık bürolarından ve kitapçılardan temmin edebilirsiniz.

Not: Kitap çıktığında Ali İsmail Korkmaz henüz hayatını kaybetmemişti. Bu bağlamda kitap Ali İsmail Korkmaz şahsında bu uğurda hayatını kaybeden ve kaybedecek olanların anısına yazılmıştır.YDG son sayılar-Arşiv

ydg 10 

Gezi okul