Devrimci şiddet ve Kaypakkaya

mmmmm“Avrupa’da bir hayalet dolaşıyor-komünizmin hayaleti” diye başlar komünist parti manifestosu. 150 yıl önce dolaşmaya başlayan komünizm hayaleti, 1970’lerin başlarında ülkemizde genç bir komünistte ete kemiğe bürünmüştür. O genç komünistin adı İbrahim Kaypakkaya’dır. Ve ölümünün üzerinden 36 yıl geçmişken, 2009 Mayısı’nda Kaypakkaya’yı bir kere daha anmak önemlidir.
***

Devamını oku...

KAYPAKKAYA’NIN GELİŞİMİNDE MAOİZMİN ROLÜ

I.Kaypakkaya15 Eylül 1920 ve 24 Nisan 1972 tarihleri ülkemizde komünist düşüncenin yayılması açısından sıradan tarihler olmayıp çeşitli milliyetlerden halkımızın yaşadığı Türkiye coğrafyasında, Türkiye proletaryası ve emekçi halkını kurtuluşa taşıyacak yolun aydınlatılması açısından da ilk kıvılcımın çakıldığı tarihlerdir.
Proletaryanın burjuvaziyle birlikte tarih sahnesindeki yerini almasıyla iktidar hedefli yürüyüşünün ihtiyacı olarak doğan ve bu doğrultudaki politik aracı olan Komünist Partisi ülkemizde ilk olarak 1920’li tarihlerde ortaya çıkmıştı.

Devamını oku...

Bir işçi sınıfı devrimcisi: İbrahim Kaypakkaya

I. Kypakkaya

 Komünist önder İbrahim Kaypakkaya son süreçte devrimci demokrat düşüncelere ilgi duyan gençlerin yanı sıra devrimci demokrat güçler ve burjuva yazarlar tarafından daha sık bir şekilde konu edilmekte ve incelenmektedir.

İbrahim yoldaş daha önceki senelerde genellikle işkencehanelerde sergilediği direnişiyle, “ser verip sır vermemesiyle” öne çıkartılırken içinden geçtiğimiz süreçte Kemalizm, Kürt ve Ermeni sorunu konularında yaptığı açılımlarla farklı kesimlerden de ilgi görmektedir. Devamını oku...